Az első negyedévben nyereséget termelt a Rába


E-mail
Olvasóink értékelése: / 0
ElégtelenKitűnő 

2010.05.12. forrás: auto pro

A Rába 7,9 milliárd forintos árbevétel ugyan 18 százalékkal elmarad a tavalyi év hasonló időszakának értékétől, ám az eltérés jelentős részben az alacsonyabb devizaárfolyamoknak köszönhető. A cégcsoport közel 400 millió forintos nyereséggel zárta a negyedévet, és hitelállománya is két éves minimumra, 10 milliárd forint alá esett. A Rába külpiacainak lassú magához térése a győri társaság teljesítményén is megmutatkozott: a 2009 harmadik negyedéves mélypontot követően az év – szezonálisan egyébként gyenge - első három hónapjában is folytatódott a Rába exportjának fokozatos bővülése.

Továbbra sem mutatkozik egységes, egyértelmű javulás a nemzetközi járműpiacon. Európában az előző évinél közel 30 százalékkal kevesebb nehézgépjárművet adtak el, mint a tavalyi év azonos időszakában. A személygépkocsi-alkatrészek európai forgalma szintén elmaradt a tavalyi szinttől. Az Egyesült Államok tehergépjármű-piacán nagyobb mértékű elmozdulásra a második félév előtt nem számíthatunk. Az orosz piacon azonban határozottan élénkülő kereslettel szembesült a Rába.

A Rába továbbra is erőteljes költségkontroll mellett működik, a szellemi és a vezetői területeken ebben az időszakban is csökkentett munkaidőben és ennek megfelelő bérezéssel dolgoztak a munkatársak. Ennek is köszönhető, hogy az alkatrész és jármű üzletágak továbbra is pozitív üzemi eredményt produkáltak, és a cégcsoport adózott eredményszinten is pozitív, 398 millió forintos eredményt ért el.

„Bár továbbra is nagyfokú a piaci bizonytalanság, a tervezhetőség érezhetően javult az év elejére - jelentette ki Pintér István, a Rába elnök-vezérigazgatója. – Az utóbbi napokban jelentkező új típusú pénzügyi kockázatok (a „görög válság”) hatása ugyan nehezen becsülhető, várakozásunk szerint 2010 a kiegyensúlyozott építkezés éve lehet. Ennek feltételrendszere adott, hiszen költségeinket már tavaly az alacsonyabb termeléshez igazítottuk, a vállalat pozitív készpénztermelő képessége pedig fokozatosan növeli a piaci rugalmasságunkat. Ennek megfelelően 2010 végére már 5 százalékos árbevétel-növekedéssel számolunk, és ennek megfelelő mértékben bővülhet a működésből származó eredményünk is."