Erősebbek a mentorált kkv-k


E-mail
Olvasóink értékelése: / 0
ElégtelenKitűnő 

2010.06.17. forrás: vg online

Tizenöt hazai kisvállalkozás tulajdonos-vezetői kapcsolódtak be abba az európai uniós programba, amelynek keretében egy éven belül minimum 50 százalékos tulajdonváltáson átesett cégek képviselői vehettek igénybe ingyenes szakmai tanácsadást. Nálunk a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) volt a Mentoring Business Transfer projekt koordinátora. Az Európai Bizottság által finanszírozott, az Európai Kamarák Szövetsége (Eurochambres) által koordinált program méretére jellemző, hogy 890-en kapcsolódtak be a projektbe az Európai Unió 18 tagállamából. Legnagyobb érdeklődés négy tagállam – Franciaország, Olaszország, Románia és Spanyolország – részéről mutatkozott: 80 százalékkal részesedtek együtt a résztvevők köréből. Jellemző volt a projektre az is, hogy a bevont vállalkozások 48,2 százaléka viszonylag „fiatal”, 2000 után alakult, és átvevőik 51,2 százaléka korábban alkalmazott volt. Magyarországon a vállalatátadási tanácsadás alapvető vállalkozói ismereteket foglalt magában – tudtuk meg Pálmay Flórától, az MKIK igazgatóhelyettesétől. Az új tulajdonos-vezetők igényeit figyelembe véve a stratégiai menedzsment, menedzsment és emberi erőforrások, kereskedelem és marketing, könyvelés és pénzügyek, finanszírozási lehetőségek, jogi és pénzügyi ismeretek, műszaki/technikai know-how, ellátási lánc, informatika területéről gazdagodtak új ismeretekkel a jelentkező vállalkozók. Mindennek azért van különös jelentősége, mert a magyar vállalkozóknak általánosságban hiányosak a vállalkozási ismereteik – jegyezte meg a kamarai projektkoordinátor –, ezek pótlásához is hozzájárult a program a különböző témakörök érintésével.
„Ha nincs ez a program, fél év múlva feladom a vállalkozásomat” – kezdte a projekt számára kedvező hatásainak bemutatását Stascheit André, a Windok Kft. ügyvezetője. Szerinte erősebb lett a vállalkozása a mentorálás révén. Az ő és cége életét valósággal „felforgatta” ez az uniós program. Megtanult professzionális szinten vállalkozni, profi üzleti tervet készíteni, piacokat találni, célcsoportokat beazonosítani. Nyílászáró-kereskedelmi vállalkozásában négy hónap alatt rendbe tette a könyvelést, megvált a rossz viszonteladóktól és beszállítóktól, komplett cégstratégiát készített, s már ennek szellemében nyitott – a viszonteladók és a lakosság mellett – a beruházók felé is. Ráadásul a közelmúltban még piacmegosztást is végrehajtott, megvált társától, akivel a vállalkozást annak idején együtt vették át. A kérdésre, hogy mennyire akadályozta tervei megvalósításában a válság, válaszul elmondta: 2010 első öt hónapja tette próbára leginkább, de talán már túl van a nehezén, és nyereséges lesz a vállalkozása.
Érdeklődésünkre, hogy tervez-e hasonló kezdeményezést az MKIK, Pálmay Flóra nemmel válaszolt. Azzal indokolta ezt, hogy nagyon nehéz az uniós kiírásnak megfelelő vállalatokra rátalálni. A Mentoring Business Transfer Program megvalósítása során folyamatosan meg kellett küzdeniük azzal a problémával, hogy az újonnan alakult cégek vezetőit nem vonhatták be a tanácsadásba, pedig sokan jelentkeztek volna.

Szerző: Kocsi Margit